Autor stránek

Autor stránek

Ing. Ivana Čapková
- vystudovala jsem Obecnou informatiku a Informační management na Univerzitě v Hradci Králové
- kromě výuky jsem pracovala jako nezávislý finanční poradce a později jako bankovní úředník. Ve volném čase se bavím tvorbou bižuterie, kde využívám převážně české skleněné korálky
- mezi moje koníčky patří kromě počítačů hra na flétnu, orientální tanec a můj pejsek

Moje cesta do Izraele

První den

První den

1. den
Naše cesta začala večerním odletem z Čech a brzkým ranním přistáním na letišti Ben Gurion v Tel Avivu. Byli jsme unavení, nevyspalí a opuštěné ulice s chodníky posypanými odpadem a krásné domy střídající se s domy neudržovanými nepůsobili nijak hezky.
Přejeli jsme do blízké Jaffy, kde už se nám líbilo víc. Ticho historické čtvrti, krásné detaily orientální architektury, nasvícený kostel svatého Petra a blížící se svítání nás naplňovalo radostí. Z přístavu vyjížděli rybáři, příboj šuměl a úsvit se odrážel na prosklených plochách výškových budov Tel Avivu.
Ale východ slunce nás posunul dál až ke zbytkům aqaduktu poblíž Caesaree. Kromě toho jsme viděli i nádhernou Ptačí mozaiku a následně se procházeli dějinami, tedy mezi zachovanými zbytky staré Caesaree. Město postavil Herodes Veliký a měl zde divadlo pro 5 000 diváků, hipodrom pro 20 000 diváků, dobře vybavený přístav a překrásné paláce. Zde bylo sídlo římských prokurátorů, zde Petr pokřtil prvního pohana. Dále zde najdete pozůstatky byzantské a křižácké. Město ale bylo několikrát zničeno, protože zdejší oblast postihovala zemětřesení a neustálé konflikty mezi obyvateli.
Po procházce jsme se cítili ještě unavenější a většina při přejezdu autobusem usnula, přestože jsem jeli jen kousek. Další zastávkou byla Elijášova jeskyně, tedy přesněji 2 jeskyně. Elijáš je starozákonní prorok, který se na pohoří Karmel podle Bible utkal s Baalovými proroky a zvítězil nad nimi. Ale protože každé náboženství má své tradice a legendy, tak jednu jeskyni uznává židovská tradice a druhou jeskyni tradice křesťanská. Obě ale najdete poblíž sebe v oblasti města Haifa. Také zde můžete shlédnout krásné zahrady islámské sekty Bahá´í.
Začínalo nás zmáhat horko, když jsme se přesunuli do dalšího krásného historického města jménem Akko, které je i součástí světového dědictví UNESCO. Bohužel naše únava již dosáhla vrcholu, proto jsme absolvovali jen polovinu naplánované trasy po starém městě a skončili jsme v přístavu.
A tak nás čekala už jen cesta do hotelu v Tiberias, kterou jsme více méně prodřímali. Někteří odolní jedinci se ještě večer vydali do města, ale já osobně jsem upadla do kómatu a z první noci si nepamatuju žádný sen.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Dnešní moudrá rozhodnutí jsou zárukou nádherných zítřejších vzpomínek.
J. Kratka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one